Reklama na auto


Jak vytvořit reklamní
polep automobilu


Máte už alespoň hrubý návrh reklamy a vybraný automobil? Na řadu přichází vlastní tvorba a následná aplikace polepu. Aby měla reklama kýžený efekt, je důležité dodržovat jistá pravidla.

Grafická příprava, potřebujete blueprint

Jak se dělá reklama na auto

Váš nápad na automobil nejlépe přenese profesionální grafik. Od vás bude jistě potřebovat podklady pro tvorbu – požadovanou barevnost grafiky, logo ve křivkách, fotografie ve velkém rozlišení, texty na reklamu, a také rozměry automobilu. Pokud se grafik autoreklamě věnuje pravidelně, rozměry získá z takzvaného blueprintu, který je okótovaným náčrtem vozidla při pohledu ze všech stran. Jste-li graficky zruční a vlastníte potřebné softwarové vybavení, možná si návrh připravíte i sami.

Výroba tiskem nebo vyřezáním

Zpracovaný a zadavatelem i majitelem auta odsouhlasený návrh putuje do výroby. Pro autoreklamu se používají především dvě technologie:

Tisk velkoformátovým plotrem na litou fólii a následná aplikace na automobil
Pokud zvolíte tuto variantu, můžete do návrhu zahrnout fotografie ve vysokém rozlišení a další složitější grafické prvky, například přechodové výplně. Pro delší trvanlivost se tiskne UV inkousty a vytištěný arch samolepící fólie může být opatřen UV laminací zabraňující rychlé vyblednutí reklamy účinkem slunečních paprsků. Pro aplikaci na okna se používá děrovaná okenní fólie. Potištěná fólie tvoří zpravidla jednolitou plochu, pro celopolep se používají speciální teplem tvarovatelné fólie, které zaoblené části automobilu dokonale obejmou. Kvalitní litá fólie vám poslouží i 7 let.
Vyřezávání z barevných fólií a jejich postupné lepení na vůz
Řezaná grafika je vhodná pro jednodušší formy aplikace. Jednobarevné fólie lze na sebe vrstvit a tím tak vytvářet pestře barevné kombinace podle libosti. Tyto fólie není třeba laminovat, bez problému v exteriéru vydrží 3, 5, 7 i 9 let. Záleží na zvoleném typu a výrobci fólie. Řezanou grafiku lze na automobil aplikovat po částech, a to za pomoci přenosové fólie nebo papíru. Tak lze jednotlivé kusy vrstvit i na sebe.

Obě varianty je možné vhodně kombinovat – plechové části například polepit vyřezávanou grafikou a okna tištěnou.

Aplikace polepu – přizvěte si pomocníka

Pro dlouhou výdrž fólie je třeba dobře připravit podkladovou plochu automobilu. Pokud aplikaci nesvěříte reklamnímu studiu, menší polepy bezpochyby zvládnete na vůz přenést i sami.

Jak se dělá reklama na auto

Ideální teplota pro lepení je mezi 15 a 25 °C, přesné podmínky udává výrobce každé fólie. Lepte nejlépe ve stínu nebo za umělého osvětlení. Teplé sluneční paprsky by totiž fólii mohly přehřát a ta by se deformovala. Před polepem automobil důkladně umyjte. Pokud míříte do myčky, vyvarujte se programu s voskem. Po cestě z myčky zřejmě na karoserii nachytáte nějaká zrnka prachu. Až přijedete na místo polepování, vůz ještě otřete suchým hadrem, a plochy, na něž chcete reklamu aplikovat, odmastěte lihem. Vyvarujte se agresivních rozpouštědel a ředidel. Mohly by poškodit lak automobilu.

Nasucho či namokro? Hodí se i magnety

Menší motivy můžete lepit nasucho, rozměrnější raději namokro – podklad rozprašovačem postříkejte jarovou vodou. Budete také potřebovat filcovou a pro řezanou grafiku plastovou stěrku nebo gumový váleček.

Návrhy ve fotokvalitě plotr tiskne na samolepící archy. Připravenou reklamu nejprve ke karosérii jen přiložte a zkontrolujte, zda je vše v pořádku. Vhod vám přijdou magnety, které motiv podrží.

Pozor na ostré hrany a bublinky

Je-li vše v pořádku, odchlípněte a ohněte nejprve jeden roh podkladového papíru samolepky, a ten nalepte na místo. Celou samolepku můžete ještě jednou přiložit k autu. Pokud jste přesvědčeni o správnosti a zarovnání reklamy, postupně odstraňujte podkladový voskový papír a filcovou stěrkou přitlačujte fólii ke karosérii nebo oknu auta. Dbejte na to, aby mezi fólií a podkladem nevznikaly vzduchové bubliny. Postupně nalepte celou plochu. Ruce pomocníka se vždy hodí. Jestliže jste zvolili suchou cestu lepení, fólie už napevno drží a není možné ji jednoduše odstranit. V případě mokré varianty můžete ještě polep srovnat a vytlačit bublinky – vždy od středu k okrajům. Pro vyhlazování i vytlačování bublin používejte výhradně filcovou stěrku a vyvarujte se použití nástroje s ostrými hranami, jinak hrozí nebezpečí proříznutí fólie.

Pro řezanou grafiku potřebujete „přenosku“

Jak se dělá reklama na auto

Aplikace řezané grafiky probíhá obdobně, jen pro její nanesení na auto potřebujete průhlednou přenosovou fólii nebo poloprůhledný přenosový papír. Vyseparovaný motiv položte na rovnou podložku a vyhlazováním plastovou stěrkou či gumovým válečkem na něj z pohledové strany postupně nalepte přenosovou fólii. Odstraňte podkladový voskový papír. Další postup je stejný, jako u tištěné fólie. Pro vyhlazování přes přenosovou fólii můžete použít plastovou stěrku. Jakmile je motiv nalepen, opatrně sejměte přenosovou fólii. Motiv zůstane na karosérii nebo skle auta. Nakonec jej vyhlaďte opět filcovou stěrkou. Případné bublinky můžete opatrně propíchnout jehlou nebo špendlíkem a vzduch vytlačit stěrkou.

Nepoužívejte sílu, hrozí deformace fólie

Fólie jsou pružné a kopírují tvar karosérie. Nesmíte je však natahovat silou, mohlo by dojít k jejich deformaci. Jak již bylo zmíněno, s pomocníkem aplikaci lépe zvládnete. Po nalepení reklamy se alespoň 2 až 3 dny vyvarujte mytí v myčce a vysokotlakému proudu vody. Lepidlo fólie musí k povrchu automobilu dokonale přilnout.

Fólie je odolná, vyhněte se ale ředidlu a vysokému tlaku vody

Nalepená fólie má životnost 3 až 9 let, je odvislá od kvality použitého materiálu a pečlivosti při lepení. Déle vám polep vydrží, když nebudete umývat každý den auto v myčce. Raději zvolte ruční mytí houbou a vodou s příměsí autošampónu. Vyvarujte se použití agresivních látek, jako jsou ředidla nebo benzín. Polepu neprospívá ani vysokotlaké mytí. Jinak není fólie nijak náročná na údržbu, starejte se o ni stejně jako o lak automobilu. Více informací vám poskytne výrobce konkrétního typu použité fólie.

Kampaň skončila, jak polep odstranit?

Výhodou polepu je možnost jeho odstranění. Ačkoliv se zdá, že fólie půjde dolů jedině s lakem, je její odlepení snadné. Šikovným pomocníkem vám bude běžný horkovzdušný fén, ne však s příliš vysokou teplotou vzduchu. Vyzkoušejte na sobě. Pokud vás horký vzduch nepálí, pak to bez problému vydrží i lak automobilu. Fólii před odstraněním nahřejte a nehtem odchlípněte. Vhod přijde i plastová stěrka. V žádném případě ale nepoužívejte nože nebo jiné ostré předměty. Poškrábali byste lak vozu. Postupným nahříváním fólii pohodlně odlepíte. Tu již nelze znovu nalepit. Pro odstranění zbytků lepidla použijte nejlépe technický líh nebo čistý technický benzín. Nejdříve si však vyzkoušejte jejich neškodnost na méně viditelné části karosérie – například v prostoru motoru nebo kufru. Jestliže byl lak před aplikací polepu v pořádku, nehrozí při odstraňování fólie žádné poškození. Pokud jste ale fólii lepili přes zrezivělé místo, může v této oblasti dojít ke strhnutí rzi a poškozeného laku. Po pečlivém očištění povrchu vozidla můžete aplikovat novou reklamu.

Chci polepit automobil